O boudách a psech

Několik rad pro výběr psí boudy - aneb na co je třeba si dávat pozor!

Správná velikost, bouda by neměla být příliš velká, aby se dala snadno vyhřát tělesným teplem pejska. Neměla by být ani příliš malá, aby se v ní pejsek bez problému otočil. Musí být zkrátka akorát.

Řez stěnou boudy pro psy

Konstrukce stěn - pro celoroční venkovní pobyt psa je bezpodmínečně nutná dvouplastová konstrukce s polystyrenovým izolačním jádrem. Venkovní stěna je tvořena z dřevěných palubek a vnitřní plasty jsou tvořeny buď palubkami, nebo voděodolnou osb 3 konstrukční deskou (pozor někteří výrobci používají pro vnitřek boudy surovou dřevotřískovou desku nebo sololit. Tyto materiály jsou však naprosto nevhodné, jak z hlediska voděodolnosti, nasákavosti a zejména trvanlivosti. Bouda vyrobená s použitím takových materiálů je sice relativně levnější, ale kvalitou naprosto nedostačující).

Vnitřní uspořádání každé boudy

Konstrukce boudy a její vnitřní uspořádání - každá bouda určená pro venkovní celoroční pobyt psa by měla mít dvě části. Ložnici a předsíňku, která pomáhá stejně jako třeba u Vás doma udržovat pejskovi v boudě teplo a chrání ho před průvanem a přeměnu vlivu venkovního počasí

Pro pejsky jsou nejvhodnější boudy s plochou střechou. Pejsci je rádi využívají k odpočinku - mají z vyvýšeného místa dobrý přehled - do zastřešeného kotce je vhodná střecha tvořená dřevěnými palubkami. Pro venkovní umístnění je nejvhodnější plechová krytina. Takzvaný bonský nebo kanadský šindel je pro boudu s malým sklonem střechy nevhodný. Dešťová voda vzlíná pod šindel a střecha po pár letech podléhá hnilobě a dochází k její destrukci.

Izolace (zateplení) je nedílnou součásti konstrukce boudy. Zateplení by mělo být kvalitní a pomáhat pejskovi vytvářet v boudě potřebné klima. V zimě by mělo udržovat teplo a v létě naopak bránit přehřátí. Dále nesmíme zapomínat na to, že dobře izolované musí být nejen stěny, ale i podlaha a strop.

Bouda exclusive s vchodovou clonou a hnědým plechováním, velikost 3

Více než síla zateplení je důležitější kvalita provedení. Zejména provedení rohových spojů a celková těsnost. Více než zima pejskovi vadí zejména průvan (k čemu je pak 60mm izolace, pokud mu lidově řečeno táhne na záda?)

Pro nátěr boudy by měli být použity kvalitní lazurovací laky, které zajistí dlouhodobou ochranu dřeva před klimatickými vlivy a bouda zůstane dlouhé roky krásná - vhodnější jsou lazury tenkovrstvé. Silnovrstvá lazura vytváří na povrchu dřeva silný film, který se po krátké době, zejména na přímém slunci odlupuje.

Nejdůležitější rada na závěr

Při výběru psí boudy nedělejte kompromisy. Výběrem kvalitního výrobku zajistíte dobré bydlení několika generacím vašich miláčků

Dopřejte svému miláčkovi to nejlepší.